Produkty

Časté otázky (FAQ)

OTÁZKY O PRODUKTOCH

Aké sú benefity čaju  

• Pohladká dušu a prospieva telu. Čaj je obľúbeným každodenným nápojom miliónov ľudí po celom svete a tvorí približne 40 % denného príjmu tekutín. Výskumy však ukázali, že okrem lahodnej chuti a podmanivej vône má aj veľa zdraviu prospešných účinkov.
• Hydratuje. Z 99 % tvorí čaj voda, prispieva teda do denného pitného režimu.
• Je prírodným zdrojom minerálov a navyše bez kalórií. Samotný čaj nemá žiadne kalórie, je prírodným zdrojom minerálov, konkrétne fluoridu, draslíka a horčíka, a obsahuje aj vitamín B2.
Obsahuje antioxidanty a prospieva zdraviu. Čaj je hodnotným zdrojom antioxidantov, látok pomáhajúcich voľným radikálom v tele. Štúdiami sa zistilo, že antioxidanty v čaji, hlavne v zelenom, môžu narúšať rast rakovinových buniek močového mechúra, prsníka, žalúdka, pankreasu a buniek kolorektálnej rakoviny. Zabraňujú upchávaniu ciev, spaľujú tuk a eliminujú oxidačný stres v mozgu. Znižujú aj riziko neurologických porúch, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Znižujú aj hladinu cholesterolu a riziko mŕtvice.

 

Ako mám správne pripraviť čaj?    

Pre lahodný čajový zážitok je dôležitá dôkladná príprava. Vždy používajte čerstvú vodu a dodržiavajte čas lúhovania. Uvedené časy lúhovania sú orientačné a vždy ich kontrolujte s postupom prípravy na obale.

Vrecúškový čaj

•  Čierne čaje – teplota vody 100 °C, čas lúhovania 3 – 5 minút

•  Zelené čaje – teplota vody 90 °C – 100 °C, čas lúhovania 3 – 5 minút

•  Bezkofeínové čaje – teplota vody 100 °C, čas lúhovania: 3 – 5 minút

•  Ovocné a bylinné čaje – teplota vody 100 °C, čas lúhovania 5 minút

Sypaný čaj
Čierne čaje – teplota vody 100 °C, čas lúhovania 5 – 7 minút

•  Zelené čaje – teplota vody 90 °C – 100 °C, čas lúhovania 3 – 5 minút

Viac o správnej príprave čaju nájdete v článku na blogu.


Odkiaľ pochádzajú čaje?    

Čajové lístky rastú na kríku s názvom Thea sinensis, ktorý patrí do rodiny Camellia. Pestuje sa najmä v Číne a Indii, ale aj v Afrike alebo na Srí Lanke. Čaju sa najlepšie darí v tropických oblastiach medzi obratníkom Raka a Kozorožca v nadmorských výškach 670 m a 200 m. Kríkom prospieva teplé tropické podnebie s hojnými zrážkami. Práve charakter podnebia rozhoduje o tom, či je možné ker obtrhávať po celý rok, alebo len sezónne. Teplejšia klíma v Afrike a na Srí Lanke je ideálna na celoročnú produkciu s výrazne vyššou úrodou v monzúnových obdobiach. Chladnejšia, napr. na úpätí Himalájí, umožňuje úrodu len v sezónnych vlnách. Okrem klímy rozhoduje o chuti čaju aj kyslosť pôdy alebo nadmorská výška, v ktorej sa pestuje. 


Ako prebieha výroba čaju?    

Dôraz sa kladie na kvalitu surovín zaručenú tradičnými metódami ručného zberu čaju a použitím 100 % prírodných ingrediencií. Tie sú najšetrnejšie k vzácnym čajovým lístkom a tvoria základ celého dôsledne sledovaného výrobného procesu. O celom procese pestovania a spracovania čaju si môžete prečítať v nasledujúcom článku na blogu.


Aký je rozdiel medzi English Breakfast, Earl Grey a English Tea No. 1?    

Medzi týmito čajovými zmesami je veľa rozdielov, líšia sa kombináciou použitých druhov čierneho čaju z rôznych oblastí sveta. V každom prípade zrejme najpozoruhodnejším rozdielom je podiel bergamotu v zmesi. Bergamot je esenciálny olej, ktorý dodáva čaju citrusový nádych. Pridáva sa do oboch čajových zmesí Earl Grey aj English Tea No. 1, ale viac do zmesi Earl Grey. V čaji English Breakfast sa bergamot nepoužíva, ale ide o zmes najkvalitnejších čiernych čajov.
Bergamot ako taký patrí medzi citrusy, preto si v čajoch Earl Grey a English Tea No. 1 môžete všimnúť jemnú citrusovú arómu.


Obsahujú ovocné alebo bylinné čaje kofeín?   

Ovocné a bylinné čaje neobsahujú rovnaké prírodné látky, ktoré nájdete v čiernych a zelených čajoch. Všeobecne teda možno povedať, že sú bez kofeínu. Ale 2 čaje z nášho funkčného radu Natural Benefits sú bohaté na kofeín.


Sú ovocné a bylinné čaje vhodné pre deti?    

O bezpečnostných rizikách spojených s konzumáciou bylinných a ovocných čajov deťmi neexistujú žiadne dôkazy. Našu ponuku bylinných a ovocných čajov tvoria zo 100 % prírodné ingrediencie a až na výnimky z radu funkčných čajov neobsahujú kofeín. Odporúčame však obozretnosť u detí náchylných na alergie a u detí mladších ako 12 mesiacov. V prípade akýchkoľvek pochybností sa vždy najskôr poraďte so svojím lekárom.

 


Sú čaje vhodné pre dojčiace a tehotné ženy?    

Naše ovocné čaje sú zo 100 % prírodných ingrediencií a neobsahujú kofeín, preto si ich môžu vychutnať aj tehotné alebo dojčiace ženy, ak netrpia alergiou na niektorú z prísad v zložení. Odporúčame vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom. 

 

Ako sa odoberá kofeín z čiernych bezkofeínových čajov?    

Existuje niekoľko spôsobov, ako čaj dekofeinovať. Po dôkladnom vyhodnotení sa spoločnosť Ahmad Tea rozhodla používať na bezkofeínový čaj Earl Grey metódu extrakcie kofeínu pomocou CO2 a bezkofeínový čaj Evening Tea je dekofeinovaný vymývaním pomocou neškodného rozpúšťadla. Obe metódy majú celý rad výhod. Chuť takto pripravovaného dekofeinovaného čaju napríklad sa žiadnym znateľným spôsobom nemení. Okrem toho je tento postup aj najbezpečnejším pre životné prostredie.


Obsahujú vaše čaje cukor alebo umelé sladidlá?    

Naše čaje neobsahujú žiadne umelé sladidlá ani pridaný cukor.


Sú obaly a čajové vrecúška recyklovateľné?  

Status 100% recyklovateľnosti dosiahli naše výrobky v nasledujúcich baleniach:
• Papierové čajové vrecúška (vrátane šnúrok a visačiek)
• Papierové škatuľky
• Visačky

Naším cieľom je dosiahnuť 100% recyklovateľnosť aj pre ostatné komponenty balenia a aktuálne pracujeme na nových zlepšeniach, ktoré, ako veríme, budeme čoskoro zavádzať.
Aký je rozdiel v čaji medzi vrecúškovým a sypaným balením?    Hlavným rozdielom je veľkosť listu, ide buď o menšie kúsky čajových listov, alebo, ak sú vyrobené procesom CTC, sú nakrájané na ešte menšie kúsky špeciálne do čajových vrecúšok. Pre menšiu veľkosť sa tak čaj uvarí rýchlejšie. Samotná veľkosť nie je ukazovateľom kvality, tú určujú mnohé faktory, ako je umiestnenie, počasie a spôsob samotného zberu. Na všetkých našich produktoch, či už sypaných, alebo v čajových vrecúškach, uplatňujeme rovnaké prísne kritériá výberu.


Máme nejaký certifikát, že naše čaje neobsahujú žiadne ťažké kovy?  

Naše čaje podliehajú prísnemu testovaniu a kvalita zodpovedá predpisom, ktoré stanovila Európska únia.


Obsahujú čajové vrecúška plasty?    

Na väčšine trhov ponúkame čaj balený v 2 typoch čajových vrecúšok: Vrecúška s tepelne spracovanými spojmi a vrecúška vyrobené bez pomoci tepla.

Vo väčšine prípadov (94 %) sú naše čajové vrecúška (vrecúško a šnúrka s visačkou) vyrobené bez tepelného spracovania. Tieto vrecúška sú vyrobené použitím 100 % prírodných vlákien a neobsahujú žiadne plasty. Sú teda plne kompostovateľné.

Vrecúška, ktorých spoje sú tepelne spracované, môžu obsahovať stopové množstvo plastov, ale už teraz pracujeme na veľmi zaujímavých alternatívach obnoviteľných zdrojov z materiálov prírodného pôvodu, ktoré vám, ako dúfame, budeme môcť čoskoro predstaviť.

Niekedy dostať aj takzvané čajové pyramídové vrecúška, ktoré sú tiež 100% prírodné a kompostovateľné.  


Bielia sa čajové vrecúška?    

Bielený papier s elementárnym chlórom môže vo vlhkom prostredí vylučovať škodlivé emisie. Preto sme sa rozhodli používať filtračné papiere, ktoré neobsahujú elementárny chlór (ECF). Naše čajové vrecúška sa vyrábajú v súlade so systémom environmentálneho manažmentu ISO 14001.


Prečo sa škatuľky čajov balia do plastových fólií?    

Prekryvné plastové fólie používame z niekoľkých dôvodov:
• Aby sme eliminovali možnosť nedovolenej manipulácie s obsahom škatuľky, a tak zaistili, že sa ku koncovému spotrebiteľovi dostane kompletný produkt.
• Aby sme zachovali čerstvosť čajov tým, že minimalizujeme vystavenie produktu okolitému kyslíku a vlhkosti.
• Obal chráni aj pred odrením a ďalším poškodením balenia.

Pracujeme však na alternatívnych prírodných cestách, ako uchrániť náš produkt, kým sa dostane ku koncovému spotrebiteľovi.


Sú čaje vegánske alebo vegetariánske?    

Áno, naše čaje sú vhodné pre vegánov. Neobsahujú žiadne živočíšne deriváty.


Testujú sa vaše výrobky na zvieratách?  

 Nie, naše čaje netestujeme na zvieratách.


Kde si môžem kúpiť čaje Ahmad Tea?  

Tu na e-shope a vo väčšine supermarketov, hypermarketov aj diskontoch v SR. Výhodou e-shopu je najširšie portfólio.


OTÁZKY K NÁKUPU NA E-SHOPE

Ako môžem zaplatiť objednávku?  

Objednávky môžete hradiť online kartou alebo na dobierku.


Môžem si objednávku vyzdvihnúť osobne?    

Bohužiaľ, objednávku nie je možné vyzdvihnúť osobne. Ak vám vyhovuje osobné vyzdvihnutie, odporúčame využiť služby dopravcu, ktorý objednávku uloží vo svojej výdajni.


Mám zľavový kupón. Ako si ho môžem uplatniť?    

V košíku stačí zľavový kupón uplatniť jeho vyplnením do kolónky Mám zľavový kupón.


Ako objednávku doručíte?    

Na doručenie zásielky si môžete vybrať z dopravcov: Zásielkovňa, Slovenská pošta a Go4 (len v Bratislave).


Môžem nakúpiť bez registrácie?  

Áno, môžete. Zaregistrovaní zákazníci majú výhodu, že môžu vo svojom profile vidieť históriu objednávok a zbierajú aj vernostné body.


Posielate do zahraničia?  

 Bohužiaľ, do zahraničia neposielame. Na objednávky v zahraničí možno využiť ďalšie e-shopy Ahmad Tea:

•  Česko: www.ahmadtea.cz,
•  Maďarsko: www.ahmad-tea.hu,
•  Veľká Británia: www.ahmadtea.com a ďalšie. 


Ako môžem objednávku vrátiť alebo reklamovať? 

Objednávku môžete bez udania dôvodu vrátiť do 14 dní. V prípade, že chcete objednaný tovar reklamovať, sa s nami najskôr skontaktujte prostredníctvom e-mailu obchod@ahmadtea.sk a pošlite nám popis reklamovaného tovaru a fotografie. Následne budeme postupovať podľa inštrukcií Vrátenie a reklamácie tovaru (odkaz: https://www.ahmadtea.sk/vratenie-tovaru-a-reklamacie). Reklamácie vždy riešime individuálne, aby boli zákazníci spokojní.


Ako môžem zrušiť svoj profil?    

Odstrániť profil môžete v používateľskej sekcii po kliknutí na tlačidlo Môj profil, ktoré sa zobrazí, keď sa dostanete kurzorom na svoj e-mail v menu vpravo hore.

 

Ako dlho trvá dodanie objednávky?    

Dodanie zásielky obyčajne trvá od 3 do 5 pracovných dní. Dodacia lehota sa môže líšiť podľa aktuálnych kapacít dopravcov a sezónnosti.


Môžem nakúpiť v e-shope na IČO?    

Áno, môžete. Postačí pri vytváraní objednávky uviesť v kontaktných údajoch svoje IČO, názov firmy a prípadne DIČ.

 

Ste platcami DPH?    

Áno, sme platcovia DPH.


Aká dlhá je exspirácia čajov?    

Väčšina našich výrobkov má trvanlivosť 2 roky. Ak je trvanlivosť nižšia než 8 mesiacov, je to uvedené na detaile produktu. Ak vás zaujíma trvanlivosť konkrétneho čaju, skontaktujte sa s nami prostredníctvom e-mailu obchod@ahmadtea.sk.

 

Môžem zlúčiť viac objednávok?    

Bohužiaľ, to nie je možné. Objednávky sa spracúvajú automaticky a nemožno ich spätne prepojiť.


Je k balíku priložená faktúra?  

 K balíku nie je priložená faktúra, posiela sa e-mailom, aby sme šetrili naše lesy. Zásielku môžete teda poslať aj ako darček na inú adresu.


OTÁZKY O VERNOSTNOM PROGRAME


Ako funguje vernostný program?    

Musíte byť v našom e-shope zaregistrovaný/-á a pri nákupu prihlásený/-á. Za každých celých minutých 50 Kč s DPH získate jeden vernostný bod. Vernostné body môžete uplatniť ako zľavu pri ďalšom nákupe, keď za 1 vernostný bod získate zľavu 1 Kč bez DPH.


Ako dlho platia vernostné body?    

Vernostný bod platí 365 dní (1 rok) od jeho získania.


Ako si môžem uplatniť vernostné body?  

Počas nákupu musíte byť prihlásený/-á a uplatníte si ich voľbou v košíku Použiť na platbu vernostné body.


Môžem kombinovať vernostné body so zľavovými kupónmi alebo zľavovými akciami na webe?    

Áno, môžete. Zľavové ponuky nájdete vždy pri detaile produktu. Ak chcete využiť aj zľavový kupón, stačí ho zadať v košíku do kolónky Mám zľavový kupón.