Ahmad Tea Blog
Články
Recepty
Tagy

Čajové mýty pod lupou: čo sa hovorí o čaji, ale nie je tak úplne pravda?

Okolo čaju sa vznáša veľa mýtov a nepresností, ktoré majú najrôznejší pôvod a je určite zaujímavé prísť im na koreň. Či už ste ozajstný milovník čajov, alebo si tento lahodný nápoj užívate len občas, prinášame vám prehľad častých čajových nepresností a uvádzame ich na správnu mieru.

foto alt


Je čierny čaj ten s najvyšším obsahom kofeínu? Ktorý čaj je najzdravší a čo je to rooibos? Presne na tieto otázky a rôzne zaujímavé ľudové teorie ponúkame jednoduché odpovede!


Čaj dehydruje

Toto je jeden z veľmi rozšírených mýtov. Prečo to teda nie je tak úplne pravda? 

Čaj z najväčšej časti obsahuje vodu – či už ohriatu, ochutenú, alebo inak upravenú, ide stále v základe o nápoj na báze vody. A voda nás hydratuje!
Aj keď niektoré typy čajov majú zvýšené diuretické účinky (tzn. podporujú vylučovanie vody z tela), neznamená to automaticky, že z tela vychádza všetka voda, ktorú sme s čajom vypili. Čaje a bylinné zmesi sa taktiež odporúčajú v rámci základného pitného režimu.

 

Zelený čaj je zdravší ako čierny

Nie je to tak. Ako aj čierny, tak zelený či biely čaj obsahujú antioxidanty a ďalšie prospešné látky a každý typ čaju má svoje špecifické benefity.

 

Rooibos je čaj

Pozor na to, rooibos nemožno klasifikovať ako čaj. Ani tento typ bylinnej zmesi totiž nepochádza z čajovníka čínskeho, ale z afrického keru menom čajovec kapský (Aspalathus linearis). Ide o rastlinu dlhodobo populárnu v Južnej Afrike, ktorá pravý čaj nahradzovala a jej popularita sa celosvetovo rozšírila.

 

Pridaním mlieka stráca čaj svoje prirodzené benefity

Žeby to Angličania netrafili a počas svojich čajových rituálov sa pripravili o benefity, ktoré má čaj na ľudské zdravie? Ani nápad! Pridaním mlieka sa z čaju žiadne živiny ako mávnutím kúzelného prútika nevytrácajú.

Podľa najrôznejších rituálov, tradícií či chuťových preferencií sú takí, čo by si do poctivého Earl Grey nenaliali ani kvapku mlieka, ale pokiaľ je práve mlieko tou ingredienciou, ktorú napríklad k pitiu čierneho čaju milujete, určite si to nenechajte vyhovoriť týmto mýtom. Sto ľudí – sto chutí! A v tomto prípade ide práve iba o chuť, o žiadne benefity čaju vás mlieko nepripraví.

 

Čierny čaj obsahuje viac kofeínu ako iné typy čaju

Ani tento rozšírený mýtus nie je pravdivý. Hladina kofeínu vo väčšine bežných čajov sa pohybuje medzi 3 až 5 % a presné číslo záleží na množstve najrôznejších faktorov bez ohľadu na typ čaju. Výška hladiny kofeínu v čaji môže záviesieť například aj na zemepisných podmienkach, v ktorých sa čaj pestoval, rolu hrá taktiež nadmorská výška čajovej plantáže. Záleží aj na tom, či čaj rastie v oblasti s tieňom a behom ktorej časti roku sa pestuje a zbiera. Vplyv na množstvo kofeínu má tiež samozrejme to, ako dlho budete čaj vo vode lúhovať – čím viac času mu doprajete, tým viac kofeínu sa stihne uvoľniť.

 

Bylinkové zmesi neobsahujú kofeín

Pozor na tento mýtus! Niektoré typy bylinkových zmesí samozrejme môžu kofeín obsahovať. Kofeín nájdeme totiž v prírode aj v iných rastlinách ako v čajovníku. O aké bylinkové zmesi ide? Kofeín obsahujú napríklad zmesi guarany alebo yerba maté. A yerba maté potom môže dosahovať obsah kofeínu, ktorý prevyšuje ten v káve!

 

Čajový sáčok bola náhoda

Traduje sa, že vynález čajového vrecúška/čajového sáčku bola jedna veľká náhoda, za ktorou stojí americký obchodník s čajom Thomas Sullivan. Ten začal rozosielať v roku 1908 starostlivo naporcované vzorky svojich čajov v hodvábnych vrecúškach a jeho zákazníci ich namiesto rozbaľovania začali zalievať tak ako boli.

Avšak už sedem rokov pred touto historickou náhodou tu boli Robert Lawson a Mary Mclaren z Milwaukee, ktorí si v roku 1901 nechali patentovať jednu porciu čaju a predišli tak zbytočnému plytvaniu. A zatiaľ čo Sullivan zo začiatku používal hodváb, Lawson a Mclaren použili bavlnenú gázu. A práve to je pôvod moderného čajového vrecúška.

 

Vďaka zelenému čaju schudnete

Aj toto je len mýtus, i keď sa zakladá na pravdivej informácii. Zelený čaj totiž obsahuje stimulanty, ktoré majú schopnosť urýchliť metabolické procesy v tele, ale ich obsah je veľmi nízky. A tak aj keď za deň vypijete 4-5 šálok zeleného čaju, len vďaka tomu neschudnete. Avšak zelený čaj môže byť súčasťou bohatého a pestrého jedálničku, ktorý je základom dobrého zdravia a takého telesného typu, v ktorom sa budete cítiť dobre a fit.
 

Zdieľať článok

Mohlo by vás zaujímať