Ahmad Tea Blog
Články
Recepty
Tagy

Magická jesenná rovnodennosť

Prichádza jeseň a s ňou magický deň jesennej rovnodennosti. Čo to ale okrem posunutej ručičky na hodinách a skoršieho príchodu tmy znamená? Vedecky vzaté nastáva rovnodennosť v okamihu, keď sa Slnko nachádza v rovine zemského rovníku a jeho lúče vtedy dopadajú na zemský povrch kolmo. Tento okamih nastáva dvakrát za rok. V jednom prípade hovoríme o jarnej rovnodennosti, v druhom o rovnodennosti jesennej. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo v našich končinách očakávame v septembri príchod jesennej rovnodennosti, na opačnej pologuli čakajú na rovnodennosť jarnú.

foto alt

Rovnodennosť v najstarších kultúrach 

Najstaršie kultúry spájali svoj kalendár s rovnodennosťou a odvodzovali od nej začiatok roka.

Napríklad starí Kelti jesennú rovnodennosť slávili ako prechodný bod medzi temnou a svetlou časťou roka a robili oslavy zvané Alban Elved, na ktorých ďakovali bohom za úrodu, ktorú im poskytli.

 

Výlet za magickými miestami

Ak chcete uctiť magické obdobie jesennej rovnodennosti výletom, vydajte sa na niektoré miesta opradené mýtmi o pohanských rituáloch. Takzvané Pohanské kamene nájdete napríklad pri poľsko-českej hranici v blízkosti obce Višňová. Navštíviť môžete tiež slávny Kráľov stôl pri Uherskom Hradišti. Ten mal slúžiť ako nástroj k určeniu dňa, kedy nastane rovnodennosť. 

 

Jesenné rituály

Obdobie jesennej rovnodennosti je vraj časom, kedy sa máme obrátiť sami ku sebe. S pribúdajúcou tmou by sme mali rozmýšľať nad tým, čo sme v uplynulom období nazbierali. Je čas uvedomiť si, čo sme získali a ako sme s tým naložili. A poznáte lepší spôsob rozmýšľania než je ten nad šálkou teplého nápoja v pokoji vášho domova?

Ideálne je vytvoriť si vlastný rituál, pri ktorom sa budete cítiť najlepšie. Možno to bude nad šálkou voňavého čaju Rooibos a škorica. Zoberte váš najobľúbenejší zápisník, pusťte si relaxačnú hudbu a spíšte si míľniky uplynulého leta. Čo vás najviac zaujalo,  potešilo a čomu by ste sa chceli vyhnúť? Aké zážitky vás pretvorili, posunuli a zmenili váš život alebo premýšľanie? Ktoré stretnutia vám priniesli najväčšiu radosť?

V deň jesennej rovnodennosti sa potom môžete obklopiť svojimi najbližšími a podeliť sa s nimi o svoje poznatky. Je niečo, čo by ste im chceli povedať? Vytvorte si bezpečné a uvoľnené prostredie, uvarte všetkým ich obľúbenú šálku čaju a podeľte sa spoločne o to, čo ste v priebehu leta nestihli.  

 

Máte svoj vlastný jesenný rituál? Prebieha v spoločnosti dobrého čaju? Napíšte nám!

Zdieľať článok

Mohlo by vás zaujímať