039B5385-CEBB-40AF-9BCE-2A0627E058DB@1x60FDE61A-C0CB-455C-9465-ED449E243BA4@1x28C85190-EA32-4543-9AEE-D7751B1946B8@1xF1322DC5-617C-4BC2-A1E0-6E8F2F5AFD76@1x93823C16-7D1C-4A11-9A75-17C1ABBD011193823C16-7D1C-4A11-9A75-17C1ABBD0111ACDCDD59-66B3-4ADC-B9B1-DBA00A48F44F@1x
Ahmad Tea Blog
Články
Recepty
Tagy

Teatox – čajový detox pre zdravé telo

Ste unavení, náchylní k chorobám, alebo vás trápi pleť  či iné ťažkosti a všetko to pričítate nevľúdnemu počasiu a zime? Ročné obdobie pravdepodobne nie je na vine. Vášmu telu môžu pôsobiť  nepohodu toxíny, ako sú ťažké kovy, pesticídy alebo „éčka“, ktoré pochádzajú z nevhodnej stravy a okolitých vplyvov. Zbavte sa ich a naordinujte si „teatox“ – odľahčenú verziu klasického detoxu, s ktorou nebudete musieť  hladovať  a  vášmu organizmu sa uľaví. 

foto alt

Nepochybne pozitívne na čajovom detoxi je, že sa do neho môžete pustiť sami bez dohľadu lekára alebo odborníka na výživu. Na slovenskom trhu dnes nájdete širokú ponuku najrôznejších byliniek aj hotových detoxikačných čajových zmesí, ktoré s vaším organizmom dokážu urobiť zázraky. Alebo aj nie. Preto je dobré si vopred zistiť viacej informácií, aby ste dosiahli najlepší výsledok. 

 

Aké sú hlavné výhody teatoxu pre vaše telo?
•    Zbavuje telo toxínov (nech už to znamená čokoľvek). 
•    Zlepšuje trávenie stravy a odbúravanie alkoholu. 
•    Zabraňuje nadúvaniu.
•    Znižuje zavodnenie organizmu.
•    Čistí a rozjasňuje pokožku.
•    Dodáva energiu.

 

Vhodné detoxikačné čaje sú bohaté na tzv. flavonoidy (celkom existuje približne 60 typov), ktoré okrem iného pomáhajú chrániť srdce, mozog a kosti, zvládať stres a udržovať telesnú hmotnosť. Podľa rady výskumov sú tiež skvelou prevenciou pri boji s rakovinou a cukrovkou 2. typu. 

Napríklad japonský zelený čaj matcha sa nutrične vyrovná približne desiatim šálkam bežného zeleného čaju. Zároveň obsahuje 5x viac prospešnej aminokyseliny L-theaninu a podľa výskumov pomáha spaľovať tuky zvyšovaním termogenézy z 8-10 % na 35-45%. 

Medzi detoxikačné čaje sa radia predovšetkým čaje bylinkové, prípadne zelené a polozelené (napr. oolong). Nie sú tak kyslé a dehydratačné, ako napríklad čierny čaj, a obsahujú zároveň minimálne alebo žiadne množstvo kofeínu. Vďaka tomu môžete teatox započítať do vášho denného pitného režimu – čo je ideálne, ak neradi pijete len čistú vodu. 

 

Ranné povzbudenie a večerná očista

Čajový detox sa skladá z dvoch častí – z ranného povzbudenia a (prebudenia) organizmu a z večernej očisty hrubého čreva. 

Čaj pre ranný rituál by mal obsahovať zmes s vysokým obsahom antioxidantov a vitamínov. Môže sa jednať o spomínaný čaj matcha, alebo o čaje s obsahom acai bobúľ (acai berry), riasy spiruliny, ženšenu alebo jačmeňa. Detoxikácia ráno vám pomôže nahradiť vitamíny a elektrolyty stratené v priebehu noci a pri predchádzajúcej večernej očiste zažívania. Pre dochutenie môžete vyskúšať prírodné sladidlo stéviu, med a tiež citrón. 

Večerná očista naopak slúži k tomu, aby sa vaše telo zbavilo usadených toxínov, kovov a ďalších škodlivín. Detoxikačné čaje s prísadou listu senny poslúžia ako ľahké prírodné preháňadlo, ktorého sa však nemusíte obávať. Bylina je naozaj šetrná. Medzi ďalšie odporúčané ingrediencie pre večerný teatox patrí napríklad púpava, žihľava, citrónová tráva, sladké drievko alebo pomarančová kôra. 

Vyskúšajte lahodný koktail plný blahodarných látok, ktorý vám dodá vitalitu a energiu a vaše telo prečistí. Náš bylinkový čaj Detox s výraznou ďumbierovou arómou a prímesou mäty, feniklu, púpavy, brezy, rozmarínu a žihľavy je skvelou voľbou pre očistné pitie v priebehu celého dňa vašej kúry. 

 

Vytvorte si rutinu

Akonáhle vstanete, uvarte si vodu, prelejte ňou plátok citrónu a pár kociek ďumbieru. Pomôže to prebudiť vaše orgány a naštartovať metabolizmus. Dajte si približne pol hodiny pauzu a potom si k raňajkám pripravte detoxikačný čaj zo zmienenej zmesi bylín.

V priebehu dňa vypite ďalších 3-6 šálok bylinného alebo zeleného čaju, aby ste dodržali pitný režim, nezabudnite však ani na čistú vodu. Na noc si potom doprajte šálku čaju pre očistu – ideálne opäť zo zmesi byliniek odporúčaných pre večernú fázu. 

Celý rituál opakujte denne počas 7, 14 alebo 28 dní a pozorujte, aké zmeny teatox robí s vaším organizmom. Žiadny zázrak sa však vo vašom tele nemôže odohrať, ak nebudete jesť primerane, vyvážene a zdravo. Ale to vy určite dobre viete. 

 

Teatox vyskúšajte napríklad ako novoročnú výzvu. 

Zdieľať článok

Štítky článku

Mohlo by vás zaujímať