039B5385-CEBB-40AF-9BCE-2A0627E058DB@1x60FDE61A-C0CB-455C-9465-ED449E243BA4@1x28C85190-EA32-4543-9AEE-D7751B1946B8@1xF1322DC5-617C-4BC2-A1E0-6E8F2F5AFD76@1x93823C16-7D1C-4A11-9A75-17C1ABBD011193823C16-7D1C-4A11-9A75-17C1ABBD0111ACDCDD59-66B3-4ADC-B9B1-DBA00A48F44F@1x
Ahmad Tea Blog
Články
Recepty
Tagy

Zaleťte si na čaj o piatej do Londýna

Jarné mesiace sú ideálnym obdobím na objavovanie krás európskych metropol. Ak totiž nie ste práve fanúšikmi davov turistov, ktorí sa uličkami miest prepletajú počas leta, práve teraz je tá ideálna doba vyraziť na predĺžený víkend.

Vydajte sa s nami do Londýna – metropole mnohých farieb a kontrastov, ktorá vás nadchne nielen svojou viac ako 2 000 rokov dlhou históriou, ale aj puncom moderného veľkomesta, ktoré zaujíma čelné postavenie v umení, móde aj hudbe. Inšpirujte sa našimi tipmi a navštívte viac i menej známe miesta.
 

foto alt

Za pamiatkami pozdĺž Temže

Kto v Londýne ešte nebol, bude chcieť určite vidieť notoricky známe miesta a pamiatky. Vyrazte na peší výlet uličkami okolo Temže, alebo pri peknom počasí využite lodnú dopravu a nasadnite na riečny autobus (Thames Clipper River Bus). Lístok vás vyjde výhodnejšie s tzv. Oyster Card v rámci MHD.

Svoju cestu začnite rovno u londýnskeho Toweru – najzachovalejšej stredovekej pevnosti v Británii, kde si môžete prezrieť korunovačné klenoty. Prehliadka vám ale nejakú tú hodinu zaberie, a ak sa chcete vyhnúť fronte, príďte hneď ráno. Potom smelo pokračujte k ďalšej dominante mesta – gotickému skvostu Tower Bridge. Pokochať sa môžete pohľadom zo štyridsaťmetrovej výšky z jeho preskleného mostíka. V jeho tesnej blízkosti zbadáte na vode tiež bojový krížnik HMS Belfast, ktorý je dnes múzeom a nadchne nejedného milovníka vojnovej histórie a techniky. Pár ulíc za ním sa naopak rysujú obrysy moderného výdobytku architektúry – mrakodrapu Swiss Re Building alias „uhorky“ (The Gherkin), ako sa mu prezýva podľa jeho tvaru.

Ďalej proti prúdu rieky na ľavej strane za Southwark Bridge stretnete modernú rekonštrukciu Shakespearovho divadla Globe, v ktorom sa dnes nachádza aj reštaurácia Swan s krásnym výhľadom na rieku a mesto. Ďalšie dominanty, ktoré pri svojom výlete miniete, sú napríklad moderný lanový Millenium Bridge, londýnsky grandhotel Savoy, v ktorom boli nainštalované prvé elektrické výťahy v Európe, alebo obrie ruské koleso London Eye.

Svoj riečny výlet môžete zakončiť zastávkou pri Parliament Square, ktoré stojí za bližšie preskúmanie. Prejdite sa okolo Westminster Abbey, budovy parlamentu aj mohutnej hodinovej veže Westminsterského paláca Big Ben. Potom si zájdite doplniť energiu do niektorého z obľúbených podnikov v okolí – napríklad do Cafe Nero alebo do pravého anglického pubu The Red Lion.

Pokračujeme? Po posilnení sa môžete vydať ďalej od rieky smerom k Buckinghamskému palácu. Možno sa vám zrovna pošťastí zhliadnuť výmenu stráží, ktorá prebieha podľa aktuálneho rozpisu, ktorý nájdete tu. No a pokiaľ chcete vidieť naozaj všetko z hlavných atrakcií, pokračujte ďalej cez Downing Street 10 k námestiam Trafalgar Square a Piccadilly Circus a v podvečer zakotvite v niektorom z tamojších podnikov – napríklad v jednom z veľmi obľúbených japonských street food and sushi reťazcov Yo! Sushi, ktorý má v meste hneď niekoľko pobočiek.

Stále nemáte dosť? Vyrazte navečer do galérie Tate Modern. V piatok a sobotu večer má totiž otvorené až do 22 hodín, a tak si moderné umenie vychutnáte skutočne bez davov...

Pokiaľ nechcete tráviť čas prehliadkami každej pamiatky a máte dosť síl, zvládnete túto trasu aj počas jedného dňa. Ak si ale chcete Londýn vychutnať v pokojnejšom tempe, počítajte aspoň s dvoma dňami.

 

Pre milovníkov prírody

Ak ste skutoční botanici (a práve jar jej objavovaniu nahráva), určite si nenechajte ujsť niektorú zo zelených dominánt mesta. K najobľúbenejším parkom v centre patrí Hyde Park, kde si môžete zajazdiť na loďke aj koni, St. James`s Park, ktorého jazero je domovom asi 40 druhov vodného vtáctva a je tu aj príjemná kaviareň, alebo Green Park, ktorého plochy na jar pokrývajú koberce narcisov. Vzdialenejšia Chelsea Physica Garden je naopak menej známou, avšak londýnskou najstaršou botanickou záhradou, ktorá bola založená za účelom pestovania liečivých rastlín. V máji tu navyše môžete vidieť úžasnú kvetinovú show!

Čerešničkou na torte, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť, ak máte viac času, sú slávne kráľovské botanické záhrady Kew Gardens z 18. storočia, ktoré sú vzdialené ďalej proti prúdu od Westminsteru – približne 30 minút metrom zo stanice St. James 's Park station (zelená trasa). Na 121 hektároch na vás čaká viac než 30 000 druhov rastlín, Pagoda Tower, Palmový skleník alebo tiež znovuotvorený najväčší viktoriánsky skleník sveta Temperature House, v ktorom sa pestujú rastliny z 10 rôznych klimatických pásiem. Pre deti tu iste bude zážitkom prechádzka chodníkom korunami stromov (Treetop Walkway), ktorý je dlhý 200 metrov a vedie vo výške 18 metrov nad zemou.

A čo večer? Zabookujte vopred zadarmo návštevu v úžasnej Sky Garden – sklenenom dóme v oblakoch vysoko nad líniou mesta, v ktorom môžete pozorovať západ slnka medzi tropickými kvetmi a vychutnať si napríklad drink v miestnom bare.

 

Kam za nákupmi

Londýn ponúka aj rad skvelých nákupných príležitostí. Luxusné kúsky svetových značiek ponúkajú napríklad obchodné domy Harrods, Selfridges alebo ulice Bond Street. Veľký výber nájdete tiež na celej Oxford Street, Carnaby Street alebo Kings Road. Ak máte radi knihy, nemali by ste zabudnúť navštíviť kníhkupectvo Daunt Books u Regent Parku, kde si medzi regálmi budete pravdepodobne pripadať ako v príbehu Harryho Pottera. Ak ste skôr lovci rarít, milujete vintage a radi navštevujete blšie trhy, potom si určite nenechajte uniknúť Camden Passage v severnom Londýne (stanica metra Angel Station). Nájdete tu plno obchodíkov s umením, módou, antikou, netradičnými darčekmi, pouličné trhy, ale aj množstvo kaviarní, reštaurácií a barov. V blízkosti sa tiež nachádza časť nazývaná Malé Benátky (Little Venice) – kúsok Talianska ukrytý v srdci Anglicka. Každý si tu skrátka príde na svoje.

 

Štýlový čaj o piatej

Pitie čaju má v Anglicku tradíciu od 19. storočia a tamojší tradičný čajový rituál si dnes prakticky môžete vychutnať v mnohých podnikoch v meste. Máme pre vás dva tipy, kde tento zážitok povýšite na ďalšiu úroveň. Navštíviť môžete napríklad módny Sketch London blízko Piccadilly Circus. V interiéri zladenom do farby cukrovej vaty si budete pripadať, ako keby vám práve niekto nasadil ružové okuliare (nič pre pánov, alebo? ☺). Na svoje si tu prídu milovníci čaju, dobrého jedla, ale aj moderného umenia.

Ak si chcete dopriať čaj (skoro) v oblakoch, navštívte Ting Restaurant, ktorý sa nachádza v 35. podlaží hotela Shangri-La blízko Tower Bridge. Odmenou za odvahu vo výške vám bude nielen úplne úžasný výhľad na mesto, ale aj lahodná šálka popoludňajšieho čaju s výberom chutných delikates na zahryznutie.

 

Navštívte múzeum čaju Ahmad Tea!

Pamiatky máte za sebou a lietadlo letí až zajtra? Čo sa takto vydať vlakom za hranice metropoly a cestou spoznať trochu anglické malomesto a jeho malebnú jarnú krajinu? Navštívte našu centrálu Ahmad Tea v mestečku Chandlers Ford v Hampshire, kde vám v našom malom múzeu čaju prezradíme veľa zaujímavých faktov o tejto nenápadnej rastlinke aj jej bohatej histórii, o ktorých ste doteraz pravdepodobne ani nepočuli. Tešíme sa na návštevu! 


 

Zdieľať článok

Mohlo by vás zaujímať